Przedszkolaki tworzą zieloną ścianę przed spalinami
W dniu 4 czerwca 2019 roku na terenie Publicznego Przedszkola nr 3 w Nowogardzie odbyło się niezwykłe wydarzenie, przedszkolaki samodzielnie tworzyły zieloną ścianę przed spalinami sadząc rośliny liściaste. Pomysł realizacji takiej ściany powstał wśród rodziców i grona pedagogicznego przedszkola po wybudowaniu nowego parkingu przy przedszkolu, który graniczy bezpośrednio z placem zabaw na którym codziennie bawią się przedszkolaki. Aby chronić dzieci przed spalinami samochodów powstał pomysł, który udało się zrealizować dzięki wsparciu z Funduszu Małych Granów EKO-UNII.

Realizacja zadania polegała na zakupie roślin i samodzielnym ich posadzeniu przez rodziców, dzieci i grono pedagogiczne. Dokładnie we wtorek przy okazji „Dnia Dziecka” wszyscy przystąpili do ciężkiej pracy, rodzice zajmowali się przygotowaniem gruntu do posadzenia roślin. Przedszkolaki dzielnie zabrały się do sadzenia clematisów, winobluszczy, mających pnąc się po ogrodzeniu tworząc w przyszłości zieloną barierę przed spalinami i stać się ekranem ochronnym. Dodatkowo obok bluszczu zakupiono i posadzono szczepione na dużej wysokości drzewka wierzby „Iwa Pendula” oraz Hakuro Nishiki, które z jednej strony jako drzewa liściaste będą pochłaniać dwutlenek węgla, a przez swój parasolowaty pokrój będą stanowić ciekawe miejsce do zabawy dla przedszkolaków oraz chronić przed słońcem. Realizacja projektu przyczyni się do odgrodzenia przedszkolaków od parkingu samochodowego i zniwelowania spalin w powietrzu będących zagrożeniem dla przedszkolaków. Dodatkowo nasadzenie poprawią estetykę przedszkola i całego centrum osiedla. Projekt miał również aspekt edukacyjny dla przedszkolaków, które osobiście brały udział w sadzeniu roślin. Nowe nasadzenie poprawią komfort przebywania na placu zabaw przedszkolaków, rodziców oraz grona pedagogicznego. W sadzeniu roślin brały udział wszystkie grupy przedszkolne od maluszków do starszaków.

Posadzono 50 szt winobluszczu, 38 clemtaisów, 5 wierzb „Iwa Pendula” oraz 5 wierzb Hakuto Nishiki. Wszystkie zakupione rośliny zostały sfinansowane z Funduszu Małych Grantów EKO-UNII, wartość grantu wyniósł 1500 zł. Wkład własny do realizacja projektu stanowiła praca rodziców, dzieci oraz Grona Pedagogicznego Publicznego Przedszkola nr 3 w Nowogardzie.

Radość przedszkolaków mogących samodzielnie sadzić i podlewać roślinki była bezcenna, obiecały dbać o nie i regularnie podlewać nowymi kolorowymi koneweczkami.